Tjelesno zdravlje Zdravlje

Fosfatni aditivi u hrani

Prevelike količine fosfora u krvi mogu povećati rizik od zatajenja bubraga, srčane insuficijencije, srčanog udara i preuranjene smrti. Mogu oštetiti krvne žile, ubrzati proces starenja i gubitak koštane mase. Zbog toga su, previsoke razine fosfora čimbenik rizika od preuranjene smrti.

Preveliki unos fosfora

Fosfor se može naći i u biljnim i životinjskim namirnicama. Većina ljudi unosi dvostruko više fosfora nego što im je potrebno. Jako je važno koliko se unesenog fosfora apsorbira. Na prehrani biljnim namirnicama, možete postići osjetno smanjenje sadržaja fosfora u krvi, čak i ako količine koje unosite ostanu jednake. To se događa zato što se fosfor u namirnicama životinjskog porijekla nalazi u obliku fosfata, koji se lakše apsorbira.

Fosfati u mesu

Najgora vrsta fosfora je ona iz fosfatnih prehrambenih aditiva. Ti se spojevi fosfora dodaju pićima poput Coca-Cole i mesu kako bi im poboljšalo boju.

Fosftni aditivi se često injektiraju u piletinu kako bi joj se popravila boja i povećala masa i kako bi se smanjilo curenje tekućine iz mesa dok ono stari. Fosfatni aditivi se opisuju kao stvarna i podmukla opasnost za bubrežne pacijente jer je kod njih smanjena sposobnost izlučivanja fosfora.

U SAD-u je odobreno nekoliko vrsta fosfornih soli za ubrizgavanje u svježe crveno meso i meso peradi. Fosfati u mesu su kao vaskularni otrovi jer narušavaju funkciju arterija već nekoliko sati nakon obroka. Dodavanjem fosfata u meso ubrzava se rast bakterije najodgovornije za trovanja hranom Campylobacter i do milijun puta.

Kako izbjeći fosfor iz prerađenih namirnica?

Nemojte kupovati ništa što sadrži bilo koji sastojak u čijem se nazivu nalazi fosfat poput pirofosfata i natrijevog trifofostata. Kod mesa je to teže jer proizvođači nisu obavezni navesti koje su mu sve aditive ubrizgali. Fosfati se mogu skrivati pod nazivom arome ili temeljac, ili se uopće ne moraju navoditi. Po tom pitanju najopasnija je piletina. U jednom se istraživanju pokazalo da više od 90% svih pilećih proizvoda sadrži fosfatne aditive.

Pogledaj još

1 Comment

  1. […] Aditivi su supstance koje se dodaju hrani sa ciljem da sačuvaju hranu, poboljšaju ukus i izgled, mijenjaju teksturu, spriječe kvarenje ili da poboljšaju hranljivu vrijednost. Sistem E brojeva u označavanju aditiva uveden je u Europi radi lakšeg reguliranja prehrambenih aditiva. Svaki broj identificira određeni aditiv i zamjenjuje njegov često dug i kompleksan kemijski naziv koji zauzima dosta prostora na deklaraciji. […]

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

[instagram-feed]