Prehrana

Zdravi izvori proteina

Zdravi izvori proteina

Proteini, proteini, proteini! Danas kao da se sve vrti oko njih. Ti složeni organski spojevi djeluju kao enzimi, hormoni i transportne molekule u krvi te tvore naše mišiće, kosti i kožu. U ovom tekstu ćete naučiti koji su to zdravi izvori proteina, kao i neke neuobičajene izvore proteina.

Klorela

Klorela sadrži 62% amino kiselina. Ova alga je jedna od najkompletnijih namirnica na planetu. Sadrži SVE aminokiseline (kompletan protein), više od bilo koje druge namirnice na planeti, plus razne vrste minerala, enzima, klorofil i  – beta karoten (vitamin A), C, E, K, B kompleks, B1, B2, B6, B12, niacin, pantotensku kiselinu, RNA, DNA, folnu kiselinu, biotin, kolin, inozitol, fosfor, kalij, magnezij, germanij, sumpor, željezo, kalcij, mangan, bakar, cink, jod, kobalt i elemente u tragovima. Klorela jača imunološki sustav, pomaže probavi, alkalizira, obnavlja sluznicu crijeva, pomaže u izlučivanju kemikalija, toksina i teških metala iz tijela. Poboljšava zdravlje i rast mišića, podiže koncentarciju hemoglobina u crvenim krvnim stanicama (za željezo i kisik), pomaže u snižavanju kolesterola i detoksikaciju jetre. Najbolje ju je uzimati 20 minuta prije jela na prazan želudac.

Pinjoli

Pinjoli sadrže više proteina od bilo kojeg drugog orašastog ploda ili sjemenke na svijetu. Sadrže zdrave masnoće, vlakna, cink, organski supor (MSM), željezo i jako su dobar izvor prostaglandina. Prostaglandini su ključ za zdravlje, srce, hormone, plodnost, kolesterol, oči, upale i za borbu protiv starenja. Pinjoli su jako bogata namirnica i odličan izvor proteina, masnoća, vlakana i energije.

Morsko zelenje

Morske alge se mogu natjecati rame uz rame sa životinjskim proteinima, a tijelo ih mnogo bolje asimilira.  Morsko zelenje sadrži više minerala od bilo koje druge hrane. Također su najbolji izvor joda koji je potreban za zdravu štitnjaču.

To su Dulse alge, Kelp alge, Kombu alge, Arame alge, Wakame alge, Nori alge, Irska mahovina. Alge možete stavljati u smoothie, salate, juhe ili praviti cijela jela od njih. Irska mahovina je odlična kao zgušnjivač u sirovim tortama i kolačima.

Kvinoja

Kvinoja je super žitarica koju su koristili Inke. Ne sadrži gluten, a smatra se kompletnim proteinom jer sadrži sve amino kiseline, kao i kompleksne ugljikohidrate. Kvinoju nije potrebno ni kuhati, samo ju natopite preko noći u vodi i jedite uz voćne ili povrtne salate.

Acai bobice

Acai bobice imaju skoro isti profil proteina kao i jaje. Uz to sadrže duplo veću količinu antioksidansa od borovnica i 30 puta više antocijanina od crnog vina.

Konopljine sjemenke

Konopljine sjemenke sadrže 10 grama proteina po 1 žlici te su zbog toga jako popularan izvor proteina. Konopljine sjemenke sadrže svih devet esencijalnih aminokiselina.

Još proteinskih namirnica

  • Kopriva
  • Sjemenke  i orašasti plodovi – prije jela ih natopite u vodi nekoliko sati, a najbolje tijekom noći (indijski oraščići nisu orašasti plodovi i ne trebaju se namakati)
  • Trava kao što je pšenična trava, ječmena trava, alfaalfa
  • Plavo-zelene alge
  • Spirulina
  • Bundevine sjemenke
  • Bademi
  • Brazilski oraščići (konzumiranjem samo 3 brazilska oraščića u danu unijeti ćete preporučenu dozu selenija)
  • Proklijala divlja riža, proklijale žitarice i klice bilo kojeg tipa
  • Zelenje – špinat, rukola, kelj, brokula, potočarka, kelj pupčar, raštika, peršin i ostalo zeleno lisnato povrće – najbolje ih je jesti u salati ili u smoothiu, pročitajte ovdje kako izvući maksimalnu korist iz zelenih smoothia:

Zeleni smoothie

Konopljin protein

Pogledaj još

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

[instagram-feed]