Prehrana

Zašto je sol štetna

Sol

Sol je značajna za ljudsko zdravlje. Međutim, prehrambeni čimbenici rizika koji donose najviše smrti i invaliditeta su – premalo voća i previše soli u hrani. Zašto je sol štetna? Svake godine zbog previše soli umre četiri milijuna ljudi. Tijekom povijesti ljudi su u organizam unosili manje od četvrtine žličice soli, i to samo iz biljaka. Povrće i druga prirodna hrana sadrže male, ali za nas dovoljne količine natrija.

Zašto sol može biti štetna?

Sol se sastoji od natrija i klora. Ako unosimo previše natrija, dolazi do zadržavanja vode u tijelu. Tijelo želi izbaciti višak natrija van iz sustava, pa dolazi do povišenja krvnog tlaka. Kod ispitanika koji imaju povišen krvi tlak pa prijeđu na prehranu s manje soli tlak se automatski snižava. Što se krvni tlak više snizi, veće su i zdravstvene koristi. Ako ne smanjite unos soli, stalan prevelik unos soli može dovesti do postupnog povisivanja krvnog tlaka kroz čitav život.

Indijanski narod Yanomamo, koji žive u Amazonskoj prašumi, imaju najniži zabilježeni unos natrija. Kod njih je krvni tlak staraca isti kao i krvni tlak mladih ljudi. Na početku života imaju tlak oko 100/60 i takav im ostane cijeli život. Kod njih nije zabilježen baš ni jedan slučaj povišenog tlaka. Oni također ne konzumiraju alkohol, prehrana im je bogata vlaknima i temelji se na biljnim namirnicama, tjelesno su aktivni i nisu pretili.

Osim što povisuje krvni tlak, sol može oštetiti arterije, i to već nakon 30 minuta. Nakon samo jednog slanog obroka krvni tlak raste, i arterije počinju otvrdnjavati.

Kako bi smanjili unos soli za pola žličice dnevno, dovoljno je izbjegavati slanu hranu i dodatno soliti jelo za stolom. No, pravi problem nije čak ni soljenka, već industrija prerađenih prehrambenih proizvoda. Stvaraju ovisnost stanovništva o preslanim namirnicama i vaši okusni pupoljci na jeziku otupe, pa im prirodna hrana ima loš okus.

Mesu dodaju sol, pa ono na sebe veže vodu. Na taj način proizvođači povećavaju masu svojih proizvoda za gotovo 20%. Industrija peradi najčešće u piletinu injektira slanu vodu. Piletina iz nekih trgovina je toliko napumpana natrijem da svaka porcija ima 840 mg natrija.

A od soli postanemo žedni. Iz istog razloga korporacije koje proizvode gazirana zašećerena pića ujedno proizvode i grickalice i slastice. Da ne govorimo o pizzama, juhama iz vrećice, perecama i čipsu.

Kako pobjediti nametnutu žudnju za solju?

Budite strpljivi samo nekoliko tjedana i vaši će se okusni pupoljci početi mijenjati. Vjerojatno će vam na početku hrana biti bljutava okusa, no već za dva do četiri tjedna okusni pupoljci će postati osjetljiviji, a obroci ukusniji.

1. Nemojte soliti hranu za stolom.

Prestanite soliti hranu dok je pripremate. Umjesto da solite, kombinirajte druge začine i okuse kao što su papar, luk, češnjak, rajčica, paprika, bosiljak, timijan, celer, limeta, chilli, ružmarin, dimljena paprika, curry, korijander i limun.

2. Izbjegavajte jesti izvan kuće.

Restorani često obroke zasipavaju solju.

3. Maksimalno izbjegavajte prerađene namirnice.

Ako baš želite nešto kupiti, kupite namirnice na kojima na etiketi piše količina natrija u miligramima koja je manja nego što u jednoj njezinoj porciji ima grama. Na primjer, ako porcija ima 100 grama, taj bi proizvod trebao imati manje od 100 miligrama natrija. Isto tako možete tražiti proizvode koji po porciji imaju manje miligrama natrija nego kalorija.

4. Kupujete namirnice koje nemaju nikakvu etiketu.

Najbolje bi bilo da kupujete neprerađene, prirodne prehrambene namirnice kao što su svježe voće i povrće, žitarice, mahunarke, sjemenke i orašasti plodovi.

Još članaka o prehrani

Istina o čokoladi i proces nastanka

Cjelovite žitarice

Pogledaj još

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

[instagram-feed]