Tjelesno zdravlje Zdravlje

Nitrozamini

Nitrozamini

Nitrozamini, skupina kancerogena iz duhanskog dima smatraju se štetnim kod pušenja, pasivnog pušenja, ali i kod pasivnog pušenja drugog stupnja kod kojeg dolazi do štete i nakon što se cigareta ugasi jer se tragovi dima zadržavaju na zidovima i drugim površinama. 80% nitrozamina iz dima cigareta mogu ostati i u normalno prozračenoj prostoriji.

No, u još jednoj skupini namirnica se nalaze ovi kancerogeni toliko snažnog djelovanja.

Nitrozamini u mesnim prerađevinama

U jednoj hrenovki se nalazi jednaka količina nitrozamina kao u četiri cigarete te se ti kancerogeni nalaze i u svježem mesu, uključujući govedinu, piletinu i svinjetinu. Iako i svježe meso sadrži nitrozamine, prerađeni i sušeni mesni proizvodi poput salama su posebno štetni. Nitriti se sušenom mesu dodaju zbog fiksiranja boje i sprječavanje rasta bakterije koja uzrokuje botulizam.

Zašto su nitriti iz povrća u redu, a iz mesa uzrokuju rak?

Sami nitriti nisu kancerogeni. Nitrati i nitriti se nalaze i u povrću. No, zašto su nitrati i nitriti iz povrća u redu, a isti ti spojevi iz mesa su povezani s rakom? Nitriti postaju štetni tek kad se pretvore u nitroamine i nitrozamide. Da bi se to dogodilo moraju biti prisutni amini i amidi, a njima obiluju proizvodi životinjskog porijekla. Ta se pretvorba događa u samom mesu ili u želucu nakon što pojedete meso. Dok u povrću, vitamin C i drugi antioksidansi, zaustavljaju stvaranje tih kancerogena.

Nitrati i rak bubrega

Američki institut za istraživanje raka preporučuje izbjegavanje mesnih prerađevina poput šunke, slanine, salama, hrenovki i kobasica. Nitrati iz svih životinjskih izvora, ne samo oni iz mesnih prerađevina, su povezani s povećanim rizikom od raka bubrega. Na drugoj strani, namirnice biljnog porijekla koje imaju najviši sadržaj nitrata, kao što su rikola, lisnati kelj i raštika, povezane su sa smanjenim rizikom od raka bubrega.

Unos nitrata i nitrita iz mesnih prerađevina, kao i udisanje duhanskog dima, su povezani s povećanim rizikom od raka bubrega. Smanjenjem potrošnje mesa i mesnih prerađevina značajno bi se smanjila stopa smrtnosti od ove bolesti.

Pogledaj još

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

[instagram-feed]