Prehrana

Mogu li sportaši biti na biljnoj prehrani?

Mogu li sportaši biti na biljnoj prehrani i kako će to utjecati na njihove funkcionalne i motoričke sposobnosti, izdržljivost i sportsku izvedbu? Mogu li imati dovoljno snage za sve sportske aktivnosti i utječe li način prehrane na sportske performanse pročitajte u današnjem tekstu.

Sportaši, prehrana i izdržljivost

Postoje mnoga istraživanja koja pokazuju da su sportaši, koji konzumiraju isključivo biljnu hranu, mnogo izdržljiviji od drugih. Jedno od najpoznatijih istraživanja na tu temu izvršio je švedski profesor fiziologije Per-Olaf Astrand. On je proučavao devet visoko istreniranih sportaša kojima je mijenjao prehranu svaka tri dana. Na kraju svakog perioda od tri dana, svaki sportaš je vozio bicikl velikom brzinom do iscrpljenosti.

Sportaši koji su imali veliki postotak mesa u prehrani postali su iscrpljeni nakon 57 minuta. Kada su se hranili s više biljne hrane, manje mesa, masti i bjelančevina, mogli su voziti bicikl velikom brzinom skoro dva puta duže, 1 sat i 54 minute. Kada su sportaši jeli isključivo biljnu prehranu vozili su 2 sata i 47 minuta, a to je skoro tri puta duže prije nego što su postali iscrpljeni.

Poboljšanje izdržljivosti kod biljojeda

Poboljšanje izdržljivosti je poznata osobina biljojeda. Konji satima mogu trčati velikom brzinom, a neki slonovi su trčali 10 do 12 sati velikom brzinom. S druge strane mesojedi, kao što su gepardi, tigrovi i druge životinje imaju dobru brzinu na početku, ali se umore nakon kratkog vremena, često za manje od pet minuta.

Do početka 20. stoljeća većina stanovništva se hranila pretežito neprerađenim biljnim namirnicama i bila je tjelesno aktivna. Prelazak na prerađenu hranu bogatu namirnicama životinjskog porijekla i smanjenje tjelesne aktivnosti dovelo je do pojave raka, šećerne bolesti, srčanih bolesti i depresije koje su do tada bile nepoznanica.

Životinjski proteini i snaga

Russell Henry Chittenden je fiziološki kemičar koji je provodio pionirska istraživanja u biokemiji probave i prehrane. On je radio nekoliko istraživanja gdje je želio saznati je li hrana zasnovana na velikoj količini životinjskih proteina omogućuje dobivanje snage i energije zajedno sa unapređenjem mentalnih i fizičkih sposobnosti čovjeka.

Na početku istraživanja, dobro uvježbani sportaši su bili na tipičnoj prehrani bogatoj mesom te je analiziran njihov nivo fizičkih sposobnosti. Zatim su bili prebačeni na biljnu prehranu. Na kraju 5 mjeseci ponovno je analizirao njihov nivo fizičke sposobnosti. Sportaši su, nakon prelaska na biljnu prehranu, poboljšali nivo fizičkih sposobnosti za 35%. 

Na temelju ovih i brojnih drugim istraživanja, možemo zaključiti da sportaši mogu biti na cjelovitoj biljnoj prehrani bogatoj voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, mahunarkama, sjemenkama i orašastih plodova. Time će unaprijediti svoje funkcionalne i motoričke sposobnosti, izdržljivosti i sportsku izvedbu. To su znali i neki od najboljih svjetskih sportaša i primjenjivali u svakodnevnom životu.

Vegani i vegeterijanci sportaši

Neki od najpoznatijih vegana i vegeterijanaca sportaša su:

  • Venus Williams
  • Serena Williams
  • Novak Đoković
  • Nate Diaz
  • Nick Diaz
  • Bode Miller
  • Mike Tyson
  • Martina Navratilova
  • Mark Hunt
  • Lewis Hamilton
  • Kyrie Irving
  • Jermain Defoe
  • Frank Merdano
  • Chris Smalling

Najbolji doručak za sportaše

Super shake za sportaše

Konopljin protein

Pogledaj još

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

[instagram-feed]